Úžasná bylinka menom Amarant

Jedným z mnohých pokladov prírodnej lekárne je rastlinka Amarant. Prekvapí vás svojim výstredným vzhľadom a tiež obsahom živín.

Obohacuje jedálniček nielen športovcov, ale všetkých ľudí, ktorí chcú byť zdraví a vitálni. Amarant, je tiež známy pod menom „láskavec“. Je to vlastne tzv. pseudo obilnina, ktorá obsahuje veľké množstvo bielkovín, vlákniny a vitamínov. Rastlina je vysoká až 1,5 metra a je neprehliadnuteľná, najmä kvôli zvláštnym podlhovastým kvetom červenej až purpurovej farby. Dokonca je skvelou okrasnou kvetinou v záhradách.

V minulosti bola základnou potravinou Inkov, Mayov a Aztékov, najpoužívanejšou surovinou na výrobu chleba a zároveň ľuďom dodávala energiu a silu. Láskavec nie je náročný na pestovanie. No kvôli jeho pôvodu má radšej piesočnaté pôdy a teplé miesta.

Ak si ho chcete vypestovať, najjednoduchšie je ho zasadiť do záhradky koncom mája (najlepšie vedľa uhoriek). Ideálne je doma si predpestovať sadeničky, ktoré vysadíte do pripravenej pôdy koncom mája. Zrelé semienka potom zbierame na prelome septembra a októbra. Zaujímavé je, že z jednej rastliny ich získate až 2 kg. Nechajte poriadne vysušiť v tieni, a potom si z nich môžete namlieť múku alebo ich variť či pražiť.

  Účinné látky, amarantu:

Bylinka neobsahuje lepok, preto je vhodný aj pre celiatikov a ľudí s potravinovými alergiami. Obsahuje totiž množstvo výživných látok:

  • proteíny – vláknina, sacharidy, nenasýtené mastné kyseliny
  • mangán – dôležitý pre správnu funkciu mozgu, a odbúravanie „zlého“ cholesterolu,
  • železo – podporuje tvorbu krvi
  • magnézium – ovplyvňuje až 300 enzýmov v tele, je nevyhnutné pre celkové zdravie organizmu
  • fosfor – napomáha pri prenose energie, dôležitý pre zdravé kostí
  • meď – potrebná pre vstrebávanie železa, správnu funkciu nervov a mozgu, pomáha bojovať proti zápalom, karcinogénom, vredom aj kŕčom
  • vitamíny skupiny B, C a E

Keďže bylinka obsahuje vysoký obsah bielkovín pomáha k lepším športovým výkonom a rastu svalovej hmoty. Dodáva veľa vitamínov, pomáha sa zbaviť zdravotných problémov. Ideálne je, ak ho budete kombinovať s ďalšími zdravými potravinami, napríklad zeleninou, ovocím, semienkami a orechmi. Kombinácia vlákniny, bielkovín, sacharidov a minerálov je vhodná na zbavenie sa prebytočného tuku, alebo na získanie svalovej hmoty.

Amarant patrí k potravinám, ktoré prispievajú k odbúravaniu zlého cholesterolu a tiež je bohatý na zdravé tuky a nenasýtené mastné kyseliny.

Pomáha aj proti zápalom. Vieme, že zápal je prirodzenou reakciou tela na zmeny, ktorými prechádza, napríklad po zranení, či následkom infekcií. Zdravý človek sa s ním dokáže ľahko popasovať behom pár dní. Problém nastáva vtedy, ak sa zápal stane chronickým, pretože to môže priniesť ďalšie zdravotné komplikácie. Aby sa telo rýchlo zbavilo zápalu je potrebné zlepšiť životosprávu a podporiť imunitný systém. Amarant  podporuje imunitu aj počas chrípkového obdobia. Taktiež upokojuje podráždenú pokožku a pri dlhodobom používaní pomáha zachovať jej elasticitu a zabrániť vzniku vrások.

Účinky amarantového oleja na pokožku sú naozaj neoceniteľné, pretože po použití zvonka ostáva príjemne hebká. Pri užívaní oleja zvnútra si zlepšenie vašej fyzickej kondície a zdravotného stavu uvedomíte už po niekoľkých týždňoch. Verím, že oceníte aj to, že ho máme v našej ponuke produktov. Amarantový olej je balený v kapsuliach. Pomáha pri rôznych kožných a zdravotných problémoch. Podporuje vitalitu človeka a napomáha k rýchlej regenerácií organizmu.

Viac info o jeho ďalších účinkoch nájdete v našom eshope.

1 (8)-1000x1000.png
Amarant (kód:135415)

Zaujímavé linky na záver :

(https://www.forbes.sk/ziskajte-z-potravin-dolezite-ziviny-staci-ich-spravne-pripravit-skombinovat/).

(https://mojdom.zoznam.sk/cl/10098/1688707/5-zakladnych-krokov-pri-planovani-zahrady–Na-co-urcite-nezabudnut-)

Related Post