e-tiande Magazín Užitočné informácie Mesiac Júl, kedy je oslabený krvný obeh

Mesiac Júl, kedy je oslabený krvný obeh

 

Mesiac Júl nesie v sebe symboliku slnečných a hlavne horúcich dní. Preto väčšinu času trávime v prírode a pri vode, kde sa môžeme ochladiť a relaxovať. Slnko vychádza skoro ráno a vnáša počas júlových dní do nášho tela veľa energie.Začínajú sa v nás prejavovať emócie ako je radosť, bezstarostnosť. V tomto mesiaci je najviac oslabený systém krvného obehu,

ktorému je priradený element ohňa. Oheň, teplo, červená farba či vysoká fyzická aktivita v nás prevláda po celý mesiac.

Krvný obeh je uzavretý systém, ktorý tvoria najmä srdce a cievy. Malý srdečný obeh cirkuluje krv medzi srdcom a pľúcami a naberá kyslík. Naopak veľký krvný obeh má za úlohu rozprúdiť krv zo srdca do celého tela a zásobuje naše telo kyslíkom a živinami. Zjednodušene povedané, žilami privádza krv ku srdcu a tepnami vedie krv zo srdca. Obehový systém teda pôsobí na všetky naše telesné orgány a privádza do buniek potrebné živiny, kyslík, hormóny, enzýmy a pod. Zároveň pôsobí ako pohlcovač splodín a nežiaducich látok, ktoré odvádza do detoxikačných orgánov ako sú ľadviny a pokožka. Z hľadiska rozvádzania živín a termoregulácie tela, pomáha udržovať vnútorné prostredie nášho tela v rovnováhe.

Ako sa prejavuje oslabenie krvného obehu a ako ho môžeme opäť vrátiť do rovnováhy

Energia krvného obehu je najsilnejšia medzi 19 – 21:00 a najslabšia je v dobe medzi

7 – 9:00 ráno. Oslabenie krvného obehu sa prejavuje najmä zmenou srdečného rytmu alebo tepu, poruchami spánku

a celkovou telesnou slabosťou, výskytom kŕčových žíl, hlbokou priečnou prasklinou na jazyku (môže naznačovať predispozíciu k cievnym porúcham mozgu), poruchou zrážanlivosti krvi, kornatením ciev, mravčením v končatinách, kŕčami v dolných končatinách a najmä vysokým alebo nízkym krvným tlakom.

Pokiaľ trpíte mravčaním v rukách, môžete mať zablokovanú krčnú chrbticu v jej najužšom mieste, ktorým pretekajú telesné tekutiny.

Čo sa týka krvného tlaku, tak nízky tlak mávajú ľudia s prevažne jinovou energiou, ktorí majú chladné končatiny, trpia závraťami a sklonom k omdlievaniu.

Naopak jangoví ľudia majú vysoký tlak, trpia bolesťami hlavy a búšením srdca. Krv je spolu s energiou čchi symbolom životnej energie. Dá sa teda povedať, že osoby, ktoré trpia nízkym tlakom majú málo životnej energie alebo lepšie povedané energia prúdi veľmi pomaly a slabo.

Sú to ľudia pasívnejší, ktorí horšie zvládajú životné prekážky a výzvy a vyhýbajú sa konfliktom. V tomto prípade je nutné rozprúdiť krv a to napr. pohybom, ale taktiež uvedomením si svojej zdravej hodnoty a dôležitosti.

Naopak osoby, ktoré majú vysoký krvný tlak sú plné napätia (niekedy až veľkého duševného prepätia), vyhľadávajú konfliktné situácie, sú dominantní, ich energia je veľmi silná a rýchla čo spôsobuje, že si tým skracujú životnosť svojho srdca. V tomto prípade je potrebné sa upokojiť a pripustiť, že aj názory a úlohy druhých ľudí sú dôležité.

Taktiež je potrebné priať svoju postradateľnosť, byť sám k sebe viac úprimný a viac sa zladiť so svojím duchovným srdcom. Dôležité je si uvedomiť, že musíme prijať to čo sa nedá zmeniť a netrápiť sa nad tým, čo nemôžeme ovplyvniť.

Ktoré potraviny nám pomôžu posilniť krvný obeh

V júli je veľmi dôležité odľahčiť náš jedálničiek, t.j. vyvarovať sa kalorickým jedlám a obmedziť solenie, pretože soľ neprospieva krvnému tlaku. Počas horúcich dní je dôležité dostatočne zásobovať telo tekutinami, ktoré by nemali obsahovať cukor a alkohol. Ideálna je chladná voda (nie moc studená) s trochou mäty a citrónu, čaj rooibos alebo neriedené čerstvo vylisované šťavy z ovocia. Taktiež je veľmi dôležité vyživovať svoje telo a podporiť krvný obeh. Z obilnín je potrebné zaradiť do jedálnička najmä pohanku, ktorá je výrazným zdrojom rutinu (spevňuje cievy), obilné klíčky, kukuricu, ryžu. Ďalej by sme mali pravidelne konzumovať omega 3 mastné kyseliny: ľanový olej, rybí tuk, vlašské orechy, tekvicové semienka, ryby napr. makrela, losos, tuniak) a antioxidanty rozpustené v tukoch (vitamín E a karotény). Omega 3 znižuje LDL cholesterol a zvyšuje HDL cholesterol, ktorý rozpúšťa usadeniny na stenách ciev.

Ako zdroj strukovín je veľmi vhodné jesť mungo fazuľky, sóju a červenú fazuľu. Čo sa týka mliečnych výrobkov je lepšie sa zamerať na ovčie a kozie produkty v čerstvej forme. V tomto teplom období by sme mali konzumovať zeleninu v akomkoľvek množstve, najmä listovú, ktorá má veľmi dobrý vplyv na krvotvorbu. Ďalej by sme mali jesť paradajky, červenú repu, uhorky, špenát, brokolicu, kel, ľadový alebo hlávkový šalát, čínsku kapustu, hrášok, fazuľové lusky, artičoky a akúkoľvek inú zeleninu, ktorá je dostupná. Podľa zásad zdravého stravovania by zelenina mala tvoriť polovicu nášho taniera. Z ovocia by sme sa mali zamerať najmä na sezónne ovocie alebo podľa lokality v ktorej sa nachádzame. Na krvný obeh taktiež dobre pôsobí rada korenín najmä škorica, farebné korenie, klinčeky, fenikel, koriander, majoránka, kmín a rozmarín.

Z byliniek sa odporúča sa piť najmä na medovku, žihľavu, sedmokrásku, brezu, vres, kostihoj, rebríček, rakytník, ginko bilobu, bazu čiernu a pod. Na úpravu vysokého tlaku je veľmi dobrý výluh z medvedieho cesnaku.

alebo nálev v hlohu obyčajného. A okrem iného je tiež dôležité si strážiť dostatok minerálov ako je vápnik, horčík, zinok a draslík.

Výrobky z ponuky TianDe, ktoré pomáhajú regulovať krvný obeh

Detox. náplasti pomáhajú vylučovať z nášho tela toxíny, parazity, odpadové látky. Vhodné je ich lepiť na večer okolo 21:00 na chodidlá a nechávame ich pôsobiť celú noc. Ráno ich odlepíme a nohy umyjeme vodou a natrieme ošetrujúcim krémom. Kúra by mala trvať min. 10 dní.

Telové soli pomáhajú odstrániť toxíny z nášho tela a zároveň telo príjemne uvoľňujú. Až 70% toxínov odchádza práve cez pokožku a preto je vhodné ju dôkladne očistiť. Soľ obsahuje nahrubo pomletú morskú soľ a éterické oleje rôznych druhov (grapefruit, zelený čaj, morské minerály, ženšen a pod). Soľný peeling používame večer v sprche 1-2 krát do týždňa nanášame ho na mokré telo a masírujeme od nôh smerom hore, aby sme rozprúdili lymfatický systém

Soľné kúpele

Čaj Tibetský zber

Upravuje krvný tlak, posilňuje cievy a žily, odvádza z tela prebytočné soli a znižuje cholesterol vďaka tomu posilňujeme aj naše srdce. Taktiež pomáha odvodňovať organizmus a znižuje hmotnosť. Čaj pijeme min. hodinu po jedle najlepšie do 19:00 večer. Kúra trvá 1 mesiac, pijeme 1 šálku čaju denne.

Soľné kúpele na nohy

pomáhajú detoxikovať organizmus a zároveň odstraňujú únavu a pocit ťažkých nôh, pomáhajú rozprúdiť lymfatický a krvný obeh (tým pádom sa steny ciev rýchlejšie prečisťujú).

„Otvorme naše srdcia sebe a ostatným a tiež novým príležitostiam a zážitkom.“

 

Related Post