e-tiande Magazín Nezaradené,Užitočné informácie November mesiac oslabených pľúc

November mesiac oslabených pľúc

November je mesiac, kedy sa začína stmievať už poobede a chladné večery sa nám zdajú byť niekedy až príliš dlhé. Vtedy sa u niektorých ľudí môžu prejavovať známky depresie, strachy, stavy paniky či úzkosti a poklesnutá nálada. Podľa tradičnej čínskej medicíny je elementom jesene kov. Z telesných orgánov ku kovu priraďujeme práve v novembri pľúca a hrubé črevo v decembri. Na duševnej úrovni pľúca charakterizujú našu schopnosť otvorene komunikovať, toleranciu, umenie prijímať a dávať slobodu. Energetické oslabenie pľúc prináša zo sebou aj rôzne ochorenia, ktoré je tzv. problém „rozdýchať”.

Základné prejavy oslabených pľúc:

Typickým príkladom oslabených pľúc je astma, ktorá signalizuje nerovnováhu medzi dávaním a braním. Astma nás „dusí“. Vtedy nám pomáha si uvedomiť, že pre všetkých je dostatok vzduchu a priestoru všade okolo nás. Taktiež je dôležité naučiť sa prijímať možnosť sa voľne nadýchnuť celými pľúcami a dávať, teda vydýchnuť to krásne z nás. Medzi ostatné prejavy patrí neschopnosť sa pre niečo nadchnúť, kašeľ, výrazná únava, zadýchavanie, búšenie srdca, vysušovanie pleti a môžu sa pridružiť aj vážnejšie ochorenia ako je astma či zápal priedušiek (vo vážnejšej forme môže prejsť zápal na pľúca). Dôležité je, aby sme si uvedomili, že pokiaľ máme zahlienené pľúca, máme zanesené a zahltené črevá.

Ako dostať naše pľúca opäť do rovnováhy:

V tomto jesennom období je dôležité, aby sme chodili spávať skôr a skôr aj vstávali (najlepšie s východom slnka). Taktiež je dôležité zhromažďovať našu duševnú a fyzickú energiu, ktorá bude pre nás potrebná počas dlhých zimných mesiacov. Preto by sme sa mali venovať sami sebe viac ako inokedy a pravidelne dopriať si potrebný oddych, relax a obmedziť vplyvy vonkajšieho sveta na minimum. Aj napriek tomu, že nás moc neláka chodiť von je veľmi potrebné sa práve v tomto období nevyhýbať prírode. Inými slovami mali by sme tráviť vonku čo najviac času a zároveň sa vyhýbať prekúreným a zadymeným miestnostiam (najmä dymu cigariet). Pľúca súvisia s dýchaním a preto je vhodné precvičovať nejaké dychové techniky. Odporúča sa denne cvičiť kvôli prekrveniu a rozhýbaniu celého organizmu. Nie nadarmo sa zvykne hovoriť, že bez dychu nie je život.

Potraviny, ktoré posilňujú pľúca

K jeseni patrí sucho a chlad, preto je vhodné zaradiť do nášho jedálnička viac potravín, ktoré nám dodajú telesné šťavy a podporia imunitu . Z obilnín je vhodná natural ryža a ovos zo strukovín je to najmä šošovica, biela fazuľa a syr tofu. Zo zeleniny by sme mali konzumovať najmä bielu reďkvičku, bielu kapustu, pór, mrkvu, kvasenú zeleninu, cibuľu, chren a cesnak. Z ovocia sa odporúča jesť najmä hrušky, hrozno, jablká, sušené slivky, marhule a ďatle. Medzi zahrievajúce  koreniny jednoznačne patrí škorica, fenikel, aníz, kmín, koriander a zázvor. Ďalej sú veľmi vhodné na konzumáciu huby, vlašské orechy, med a z čajov najmä tie, ktoré posilňujú pľúca ako (skorocel, mäta pieporná, šípka, materina dúška, nechtík, pľúcnik lekársky, praslička roľná, žihľava dvojdomá alebo echynacea). Najúčinnejšia bylinka, ktorá čistí pľúca je lipapľúcnik lekársky, pri konzumácii lipového čaju môže nastať zvýšene potenie. (Odporúčaná denná dávka na posilnenie pľúc je 3 šálky lipového čaju denne). Na podporu odkašlávania je vhodné aj sladké drievko.

Počas jesenného obdobia by sme mali vynechať alebo aspoň obmedziť všetky mliečne výrobky, pretože vnášajú do nášho tela chlad a zahlieňujú organizmus. Rovnaký negatívny účinok má biela múka.

Okrem mliečnych výrobkov a bielej múky sa odporúča vynechať aj kávu a čierny čaj a zvýšiť príjem potravín bohatých na prírodný vitamín C a horčík, ktorý pomáha uvoľniť stiahnuté prieduškové svaly.

Očista pľúc

Hrubé črevo je párový orgán pľúc, keď je zanesené hrubé črevo sú oslabené aj pľúca. Ak chceme posilniť pľúca je potrebné vyčistiť najmä hrubé črevo. Uvedieme pár rád a tipov ako si môžete pomôcť.

Tip 1.: Piť náš zázvorový nápoj, ktorý obsahuje éterické oleje, vitamíny B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9, C, E a mnoho minerálov, ktoré podporujú našu imunitu. Zázvor urýchľuje látkovú výmenu v tele, a v čase chrípok či prechladnutia je ideálnym nápojom na zahriatie organizmu. Môžete do nápoja pridať aj štipku kardamonu. Je potrebné piť aspoň dve šálky denne, ale len do 15:00 (resp. do západu slnka), pretože zázvor je slnečná bylina a najsilnejší účinok má kým nezapadne slnko.

Príprava čajového nápoja:

  1. silný nápoj – zalejte instantný obsah jedného vrecúška horúcou vodou (cca 200 ml) a zľahka zamiešajte.
  2. osviežujúci nápoj – obsah vrecúška zalejte 1 – 1,5 l horúcou vodou (podľa chuti)

Tip 2.: Užívať výživový doplnok Šousin, ktorý podporí vašu imunitu a dráhu dýchacích ciest.

Je to silný antioxidačný komplex a obsahuje tie najsilnejšie antioxidanty ako je resveratrol a quercetin. Ďalej obsahuje vitamíny, anthokyany z čučoriedok a jedinečnú hubu cordyceps, ktorá je na východe považovaná za najužitočnejšiu zo všetkých rastlín rastúcich na zemi. Plody čučoriedky prispievajú k udržaniu normálneho stavu ciev a zraku. Prispieva k posilneniu imunity a je výbornou prevenciou proti problémom s dýchacími cestami (posilňuje priedušky a nosné dutiny).

  • Vitamín A: prispieva k udržaniu normálneho stavu zraku, slizníc, pokožky a funkcie imunitného systému.
  • Vitamín B6: podporuje normálne fungovanie nervového systému, prispieva k zníženiu miery únavy a vyčerpania.
  • Vitamín D: prispieva k udržaniu normálneho stavu kostí a normálnej činnosti svalov.
  • Kyselina listová: prispieva k normálnej krvotvorbe a ku zníženiu miery únavy a vyčerpania.

Tip 3.:  Vyčistiť hrubé črevo a tým posilniť aj tchi“ (energiu) pľúcu je vhodné piť najmä čaj Tibetský zber. Užíva sa 1 šálka denne, približne hodinu po jedle. Kúra trvá 1 mesiac.

Na posilnenie pľúc a priedušiek máme v ponuke ešte jeden dôležitý čaj Bylinná zmes s lipou, malinou a sladkým drievkom. Opäť pijeme 1 šálku denne hodinu po jedle. Ak chcete užívať oba čaje odporúčam využívať vždy jeden druh a až potom začať iný.

Tip 4.: Soľné kúpeľe na nohy: Pomáhajú odvádzať toxíny z tela a tým zvyšovať našu imunitu. Môžete si vybrať podľa vône z našej ponuky čajovník (prečistí aj dýchacie cesty), levadľula (uvoľní vaše nohy a telo) a čínske bylinky (osviežia a zmäkčia vašu pokožku).

Náš tip: Po kúpeli nôh je veľmi vhodné premasírovať chodidlá, kde sa nachádzajú všetky reflexné body a prioritne sa zamerať na bod, ktorý predstavuje pľúca a hrubé črevo.

Related Post