Február je obdobie, ktoré sa v prírode považuje za obdobie hlbokej zimy. Podľa astrologického kalendára nastáva jar 20. marca v deň jarnej rovnodennosti, ale podľa biologického kalendára nastáva jar už 13. februára. Obdobie zimy sa skončilo 26. januára a až do 12. februára prebieha obdobie s názvom „Dojo“, čo znamená symbolický prechod zo zimy do jari. Je to obdobie, kedy sa príroda pripravuje na svoje znovuzrodenie. Podľa princípov tradičnej čínskej medicíny je obličkám / ľadvinám priradený element vody. Preto je veľmi dôležité, aby sme práve v tomto období dopĺňali dostatok tekutín, aby sme tento orgán posilnili.
Z hľadiska emócií je obličkám priradený strach, ktorý ich oslabuje. Obličky sú základným orgánom, ktorý určuje dĺžku života. Od narodenia nám táto energia klesá, niekomu rýchlejšie, niekomu pomalšie, no ako náhle ju telo vyčerpá, organizmus zomiera. V každom okamihu odovzdávajú obličky túto energiu ostatným orgánom. Dôležitá je otázka, v akom stave máme svoje vnútorné orgány a koľko tejto životnej energie spotrebujú. Následkom nedostatočnej energie v obličkách začína starnutie organizmu. Túto energiu nie je možné ničím navýšiť, alebo doplniť, môžeme akurát spomaliť jej pokles.
Ako sa prejavuje oslabenie obličiek?
K najčastejším príznakom patrí nočné močenie, tlak v bolesti krížov a bedrovej oblasti, studené nohy, strata vitality, zhoršený spánok, zhoršenie sluchu (šumenie v ušiach až hluchota), neplodnosť, opuchy horných očných viečok, zlá kvalita vlasov. Oslabenie ľadvín sa taktiež prejavuje bolesťami kolien, opuchmi nôh a taktiež problémami s kĺbmi. Pokiaľ sa nám začnú objavovať tmavé kruhy pod očami, signalizuje to nesprávne vylučovanie kyseliny močovej a jej nadmernej tvorby.
Z hľadiska emočnej roviny môžeme mať sklony k depresívnym myšlienkam, podceňovaniu seba samých a nedôvere k okoliu aj k sebe samým. Z duchovného hľadiska sa na zdraví našich obličiek podpisujú naše partnerské vzťahy a vzťah k sebe samým. Negatívne emócie môžeme podporiť tým, že si dáme doporiadku všetky naše vzťahy a začneme sa viac venovať sebe, robiť to, čo nás baví a čo nám prináša radosť (čítanie kníh, vyšívanie, pečenie a pod.)
Ako dostať obličky do rovnováhy?
Je veľmi dôležité, aby sme si vážili prírodu a vnímali jej signály. Ako som už vyššie spomenula, v tomto období príroda stále odpočíva. Večierky, plesy, párty, akcie spojené s nadmerným pitím alkoholu a nedostatkom spánku, či nadmerná konzumácia čiernej kávy a nedostatok pohybu (najmä prechádzky na čerstvom vzduchu), rýchle obedy, stresujúce prostredie nám uberajú dôležitú energiu z ľadvín. Z toho dôvodu, by sme si mali dopriať viac pokoja a odpočinku vo voľnom čase (aj počas pracovného týždňa) a zabezpečiť nášmu telu čo najväčší prísun tepla (najmä ruky a nohy je potrebné udržiavať v teple). Z duchovného hľadiska je dôležité, aby sme sa naučili mať radi všetky bytosti okolo nás a pochopili, že všetci sme si rovní. Je potrebné, aby sme boli v harmónií sami so sebou a naším okolím.
Potraviny, ktoré posilňujú dráhu obličiek
Je vhodné konzumovať akékoľvek potraviny, ktoré zahrievajú naše telo, je to najmä konzumácia strukovín, polievok (vývary), mäsitá strava, kompóty a varené obilniny. V tomto období je veľmi dôležité sa vyhnúť nadmernému soleniu jedál, rafinovanému cukru a výrazne ochladzujúcim potravinám. Taktiež by sme mali obmedziť (alebo vynechať) pitie kávy a alkoholu. Medzi vhodné obilniny, ktoré posilňujú ľadviny patrí pohanka, ovos, pšenica.
Strukoviny sú najvhodnejšie tie, ktoré svojím tvarom pripomínajú samotné ľadviny a to sú najmä fazuľa biela alebo červená a sója. Z mäsa je odporúčané konzumovať akúkoľvek divinu, morčacie mäso alebo jahňacinu. Z rýb môžete jesť najmä tuniaka alebo tresku. Zelenina konzumovaná v tomto období, by mala byť ľahko zohriata, udusená na pare alebo kvasená. Zahreje nás najmä cibuľa, cesnak ,zázvor, fenikel, zeler, ružičková kapusta, pór a červená repa. Pre naše telo je veľmi dôležitý petržlen, ktorý pomáha odvodňovať organizmus a odstraňuje opuchy. Z korenín by sme mali konzumovať najmä karí korenie, kurkumu a chilli. Zdravé tuky nám do organizmu pomôžu doplniť najmä orechy a rôzne semienka (slnečnicové, tekvicové a pod.). Do varených jedál môžeme pridávať kvalitnú sójovú omáčku alebo jablčný ocot.
Na posilnenie ľadvín sa doporučuje piť bylinky ako je zlatobyľ obyčajná, ktorá dokáže do 6 týždňov pravidelného pitia zlikvidovať močové kamene, rovnako ako lopúch plstnatý. Močopudné účinky má aj dvojzubec trojdielny. Kapucínka väčšia pôsobí ako prírodné antibiotikum a je účinná proti 46 kmeňom baktérií, ako napríklad stafylokokové kmene baktérií a iné, ktoré spôsobujú zápalové ochorenia močových ciest a ľadvín. Na podporu vylučovania kyseliny močovej z organizmu je veľmi dobrý túžobník brestový a protizápalové účinky má repík lekársky, ktorý taktiež pomáha vylučovať moč.
Pomocníci (produkty) v Tiande, ktorí nám pomôžu posilniť dráhu obličiek a posilniť energiu v tele
- Detoxikačné soli: pomáhajú vylučovať toxíny a kyselinu močovú z tela, cez pokožku odchádza až 70% toxínov. Vhodné použiť v sprche namiesto gélu, urobiť si krátku masáž od nôh smerom hore (aby sa rozprúdil lymfatický systém).
- Vložka jemná starostlivosť: odstraňuje zápaly močových ciest, posilňuje energiu obličiek, pomáha rozpúšťať obličkové kamene, pôsobí ako prevencia proti usadeniu baktérií v oblasti močového mechúra.Odporúčaná kúra pri problémoch v tejto oblasti je 10 – 12 dní, vložky sú 24 hodinové.
- Detoxikačné náplasti : pomáhajú vylučovať toxíny z tela a obnovujú tok energie v tele, lepia sa na chodidlá po 21:00 hod. večer.
- Čaj ostropestrec mariánsky: prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu, podporuje trávenie, činnosť pečene, udržuje vyrovnanú hladinu cukru v krvi a zároveň podporuje správne fungovanie močových ciest, žlčníka, napomáha k duševnej rovnováhe a pokojnému spánku. ()
- Čaj s tužobníkom pre ženy: pomáha k udržaniu zdravej činnosti urogenitálneho systému, podporuje normálnu funkciu krvného obehu, podporuje imunitu, pomáha zvyšovať fyzickú a duševnú kondíciu, vyrovnáva hladinu hormónov, zastavuje padanie vlasov, pomáha ako prevencia proti hrčkám v prsníkoch a lymfatických uzlinách.
„Každý deň, každou bunkou v tele preciťujme radosť, nadšenie, harmóniu a lásku ku všetkým okolo nás a dôverujme životu .“
Volám sa Nina Holešová a kozmetiku TianDe používam už takmer 8 rokov. Mám blízky vzťah k prírode a mojím mottom je, prírodu treba obdivovať a chrániť. V našom magazíne by som sa s vami rada podelila o osobné skúsenosti s výrobkami TianDe. Sortiment kozmetiky je široký a je vhodný pre všetkých, ktorí majú záujem používať prírodnú kozmetiku.