V júni treba posilniť tenké črevo

Posilnenie tenkého čreva

Mesiac jún nesie v sebe symbol leta, krásnych dlhých a teplých dní, dovoleniek a krátkych voňavých nocí. Smiech a radosť v tieto dni napĺňajú naše životy. Sme plní očakávania z nadchádzajúcich slnečných dní, snívame a plánujeme ako strávime leto…

V júni je najviac ohrozené tenké črevo, ktoré podľa tradičnej čínskej medicíny radíme k elementu ohňa a farba tohto obdobia je červená. Tenkým črevom prijímame potrebné živiny do tela a je teda akousi bránou pre vstrebávanie výživných látok a tekutín do organizmu. Je preto veľmi dôležité akú energiu vo forme potravy prijmeme.

Plocha tenkého čreva je vraj rovnako veľká ako tenisový kurt, preto je dôležité sa o neho správne starať vhodnou stravou a duševnou pohodou.

Ako sa prejavuje oslabenie tenkého čreva

Párovým orgánom tenkého čreva je srdce. Tenké črevo primárne chráni naše srdce, zabraňuje prílišnej horúčave a napätia v našom tele. Toto napätie tenké črevo vypúšťa von z tela cez močový mechúr. Pokiaľ je tenké črevo oslabené môžeme pri močení pociťovať pálenie, rezanie a v horších prípadoch môže nastať až zápal močového mechúra.

Poruchy tohto orgánu majú vplyv aj na chrbticu a slinivku (tým pádom aj na všetky sliznice). Medzi prejavy jeho oslabenia patria: bolesti žalúdka, nadúvanie a hnačky (patria medzi najčastejšie problémy).

Za normálnych okolnosti, keď je črevo v rovnováhe má schopnosť rozlišovať čo je a čo nie je pre nás dobré. V prípade jeho oslabenia je táto schopnosť obmedzená. Typickým prejavom je tzv. „hnačka zo strachu“ pred dôležitým stretnutím, skúškou alebo cestovaním. Naše telo sa vám týmto spôsobom snaží povedať, že máme obavy z nesprávne vyhodnotenej situácie. Preto by sme mali nechať všetko prirodzene plynúť a vedieť prijať aj neistotu alebo obavu z niečoho nového a neznámeho.

(Pozn. Na obrázku môžete vidieť meridián – energetický kanál tenkého čreva).

V dnešnej dobe sa veľmi často prejavuje oslabenie tenkého čreva neznášanlivosťou lepku tzv. celiakiou. Veľké množstvo lepku spôsobuje poškodenie slizníc a následne zhoršuje vstrebávanie živín. Na duševnej úrovni sa títo ľudia stretávajú s myšlienkami, že takýto život vlastne žiť nechcú.

Nechcú prijať postoj, že všetko čo prežívajú je dobré a má hlbší zmysel a platí to pri pocitoch dieťaťa aj dospelého človeka. Podobne je to aj pri Crohnovej chorobe (chronický zápal tenkého čreva), kedy ľudia trpia pocitmi nedocenenia alebo zažili dlhodobý konflikt v rodine, ktorá ho neprijímala.

Neskôr v  dospelosti, kedy choroba sa zvykne prejaviť, majú potrebu všetko zvládnuť sami a nechcú, aby im ktokoľvek hovoril do života a radil im. Neberú ohľad na ostatných. Až táto choroba ich núti priznať si, že niekde urobili chybu a len cestou samých k sebe sebeláske a diétnou stravou môžu uzdraviť nielen svoje črevo ale aj dušu.

Stres, neustále kritizovanie (aj seba samého), či neustále neúmerne analyzovanie situácií sú najväčší nepriatelia tenkého čreva. Preto je dôležité sa naučiť právne relaxovať, prijať sa po každej stránke a byť vďační za to čo máme.

Aké potraviny nám pomôžu posilniť tenké črevo

Tenké črevo je najaktívnejšie medzi 13:00 -15:00. V tejto dobe nie je vhodné ho zaťažovať akoukoľvek stravou, ktorá v ňom bude dlho stagnovať. Vhodné sú zeleninové či ovocné šťavy alebo šaláty či bylinkové čaje. Môžeme piť šťavu z mladého jačmeňa alebo chlorelly. Ďalej by sme mali konzumovať potraviny, ktoré prirodzene obsahujú vlákninu. Naopak mali by sme sa vyvarovať umelým potravinám, najmä cukru, živočíšnym tukom, obmedziť kupované biele pečivo a alkohol.

Taktiež je dôležité piť dostatok tekutín, najlepšia je čistá voda alebo nesladený zelený čaj. Pred raňajkami a večerou si môžeme dopriať lyžičku ľanového alebo rybacieho oleja, ktoré nášmu telu dodajú potrebný zdroj omega 3 mastných kyselín. Čo sa týka stravy opäť je vhodné konzumovať všetko čo nám rastie na záhrade: špenát, reďkvičky, zelený šalát, čakanka, reďkovky, uhorky, paradajky a sezónne ovocie: jahody, čerešne a maliny.

Zo strukovín odporúčam konzumovať naklíčenú mungo fazuľku, čerstvý hrášok, červenú fazuľu. Na posilnenie slinivky a zlepšenie stavu slizníc sú vhodné bezlepkové obilniny: jahly, quinova, pohanka, amarant alebo ryža.

Pre tých, ktorí radi konzumujú mäso odporúčam, mäso pripravené na prírodno alebo grilované, hojne posypané bylinkami (najmä jahňacie alebo teľacie). Taktiež by sme mali obmedziť soľ (zbytočne zadržuje vodu v tele) a do pokrmov pridávať dostatok vody. Ďalej je dôležité pridávať do stravy zdravé tuky (aj keď máme nadváhu).

Z mliečnych výrobkov sa zamerajte najmä na kyslé mlieko a bryndzu. Z byliniek tenkému črevu pomôže: pažítka, mäta, tymian, oregáno, bazalka, rozmarín, saturejka alebo kurkuma.

Výrobky TianDe, ktoré pomáhajú posilniť tenké črevo

Vložky jemná starostlivosť posilňujú dráhu močového mechúra a pomáhajú pri problémoch močových ciest, ktoré sprevádzajú príznaky ako je zápal, pálenie a rezanie. Keďže tenké črevo vylučuje toxíny práve cez močový mechúr je veľmi dobré ho týmito vložkami posilniť, aby nedošlo k jeho oslabeniu. Vložky sú 24 hodinové tzn. zakladáme ich na večer pred spaním a nechávame celý nasledujúci deň. Kúra by mala trvať pri problémoch min. 12 dní a ako prevencia 8-10 dní.

Detox. náplasti pomáhajú vylučovať z nášho tela toxíny, parazity, odpadové látky. Vhodné je ich lepiť na večer okolo 21:00 na chodidlá a nechávame ich pôsobiť celú noc. Ráno ich odlepíme a nohy umyjeme vodou a natrieme ošetrujúcim krémom. Kúra by mala trvať min. 10 dní.

Bylinná zmes Tibetský zber: podporí a zregeneruje vaše trávenie. Čaj prečisťuje dráhu hrubého čreva, regeneruje a tenké črevo a zlepšuje funkciu slinivky brušnej, upravuje aj krvný tlak a posilňuje cievy a žily (tým podporuje párový orgán srdce), pomáha pri zápaloch močového mechúra, zabraňuje vzniku ľadvinových kameňov, odvodňuje a znižuje hmotnosť. Pokiaľ v letnom období vás trápia tieto ťažkosti, určite čajík vyskúšajte.

Telové soli pomáhajú odstrániť toxíny z nášho tela a zároveň telo príjemne uvoľňujú. Až 70% toxínov odchádza práve cez pokožku a preto je vhodné ju dôkladne očistiť. Soľ obsahuje nahrubo pomletú morskú soľ a éterické oleje rôznych druhov (grapefruit, zelený čaj, morské minerály, broskyňa a pod). Soľný peeling používame večer v sprche 1-2 krát do týždňa nanášame ho na mokré telo a masírujeme od nôh smerom hore, aby sme rozprúdili lymfatický systém.

A najmä, majme sa radi takí akí sme.

Related Post