Jesenný detox

Jesenný detox – prečo prečistenie tela posilňuje našu imunitu

Nie je to tak dávno, čo sme si ešte užívali horúce letné dni a dopriali si zmrzlinu, grilované špeciality, miešané drinky, chladené pivo a pod. Krásne počasie v nás umocňovalo pocit pohody a hojnosti. Momentálne ale nastala jeseň a naše telo rovnako ako príroda sa pripravuje na prechod do zimného režimu. Nastáva teda obdobie stíšenia, kratších a chladných dní, keď bude onedlho oveľa menej prirodzeného svetla. Naše telo sa potrebuje na to pripraviť, aby sme predišli rôznym sezónnym ochoreniam. Čo môžeme pre naše telo urobiť?

  1.  Detox tráviaceho traktu (a nie je to súčasť dobrého marketingu, hoci to počúvate možno z viacerých strán). Kto z nás ho ale pravidelne robí? Predstavte si to ako čistenie vášho domu/bytu. Robíme to každý týždeň však? A prečo? Lebo chceme bývať v peknom a čistom prostredí, chceme sa cítiť príjemne. Rovnako dôležité je cítiť sa príjemne v našom tele. Potrebujeme, aby bolo silné a odolné.
  2.  Posilnenie imunity – po vyčistení tela od toxínov je dôležité zvoliť správne výživové doplnky a podporiť to aj vhodnou stravou, aby sa naštartovala imunita. Okrem iného sa treba pravidelne hýbať a aspoň rekreačne športovať, pretože aby bolo telo odolné, potrebuje pravidelný pohyb.
  3.  Potraviny, ktoré zahrievajú – napr. tekvica hokaido, koreň zázvoru, jemne korenené jedlá, tepelne upravená zelenina. Ďalej sa odporúča cibuľa, cesnak, sladká ryža, kukurica (vlastne jesť všetko žlté a oranžové). Z ovocia slivky, jablká, černice, maliny v podstate všetko sezónne ovocie, ktoré dozrieva na záhrade.

V tomto období majú tráviace orgány menej energie a teda môžu byť oslabené. Pokiaľ sú oslabené dlhšiu dobu, môže nastať v tele vážnejší problém. Podľa tradičnej čínskej medicíny sú práve v tomto období najviac oslabené orgány slezina a slinivka.  Ak sme náchylní napríklad na vírusové ochorenia, znamená to, že máme energeticky alebo fyzicky oslabenú práve slezinu. Tá sa okrem iného podieľa na našej vitalite  a chuti do života, je dôležitým prvkom v procese trávenia a ovplyvňuje činnosť všetkých slizníc v tele.

Ako sa prejavuje oslabenie slinivky a sleziny? Medzi typické prejavy patrí tvorba herpesov, poruchy trávenia, nafukovanie, náchylnosť k modrinám, únava, znížená imunita a taktiež prílišná starostlivosť o druhých, nadmerné premýšľanie nad problémami, ktoré nemajú riešenie, potreba poučovať ostatných… K ďalším signálom patrí extrémna chuť na sladké, alebo naopak absolútna nechuť na sladké jedlá. Viac info nájdete na obrázku.

Pár tipov ako môžete jednoducho a rýchlo prečistiť vaše telo:

  1.  Pomocou detoxikačných náplastí. Lepia sa na chodidlá večer po 21:00 (po nalepení sa čo najmenej pohybovať) a nechávame ich pôsobiť až do rána. Odporúčaná kúra je 7 -14 dní. Môžete si vybrať z dvoch druhov: s bylinkami a bambusovým octom alebo levanduľovú s turmalínom. Oba druhy aktivujú proces vylučovania toxínov a ťažkých kovov z tela. Môj tip: pred začatím detoxu je skvelé si urobiť soľný kúpeľ na nohy , soľ pomôže rozprúdiť energiu a uvoľní lymfatický systém.
  1.  Piť bylinnú zmes Tibetský zber. Čaj obsahuje viacero druhov bylín a korení, čistí dráhu sleziny, tenkého a hrubého čreva a tiež upravuje viskozitu žlče. Pijeme 1 šálku denne cca hodinu po jedle, kúra trvá 30 dní.
  2.  Umývať sa pravidelne telovými soľami, ktoré čistia pokožku a uvoľňujú upchaté póry, spriechodňujú lymfu a pomáhajú tiež odvádzať toxíny z pokožky (zmierňujú celulitídu), zbavujú napätia a uvoľňujú celé telo.
  3.  Kto chce dôkladnejšiu detoxikáciu (najmä ak sú problémy aj s trávením, ako napr. nafukovanie, plynatosť alebo častá zápcha), odporúčam užívať extrakt z orecha kráľovského (antiparazitná kúra). Po užívaní sa zlepší stav pokožky, trávenia a telo má viac energie.
  4.  Po očiste, ktorá by mala trvať min. 10 -30 dní je vhodné doplniť vitamíny. Na tento účel si môžete zvoliť výživový doplnok Piaoljan (zlepšuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov) alebo Šousin (posilňuje srdce a dýchacie cesty). Oba posilňujú imunitu a dodávajú do tela prospešné látky.

Spomenuté produkty nájdete tu:

Prajem vám pohodové jesenné dni a silnú imunitu, veľa optimizmu a dobrej nálady. A keby ste ju nevedeli nájsť, vypnite rádio aj TV a choďte von do prírody. 

Related Post