e-tiande Magazín Nezaradené,Tipy a návody,Užitočné informácie Ako podporiť a zregenerovať žlčník

Ako podporiť a zregenerovať žlčník

Pomaly sa blíži jar a príroda sa začína prebúdzať. Je najvyšší čas, aby sme začali prebúdzať aj naše telo. Tešíme sa nedočkavo na prvé pohladenie jarných lúčov a jemný závan teplého vetríka.

Jar je obdobím rastu a plodnosti, vonku začína všetko pučať a kvitnúť. Pokojná energia zimy, ktorú si naše telo i príroda držala vo vnútri sa transformuje na tvorivú energiu, ktorá sa doslova derie na povrch zeme. Je to najdynamickejšie obdobie roka.

Pokiaľ sme cez zimu dostatočne neoddychovali a nenabrali sily, je potrebné práve v Marci pomôcť svojmu telu získať potrebnú energiu z ktorej budeme čerpať celý rok. Je to dôležité najmä pokiaľ trpíme častou únavou alebo bolesťami hlavy. Podľa tradičnej čínskej medicíny (ďalej TČM) je v Marci najviac ohrozený žlčník a patrí mu element jari – drevo.

Prejavy oslabeného žlčníka

Poruchy žlčníka sa môžu prejavovať bolesťami kĺbov, ramien, lakťov (tenisový lakeť), kolien najmä z ich vnútornej strany, bolesťami pod hrudnou kosťou (na pravej strane), nespavosťou (najmä medzi 23:00 – 1:00 ráno), nevoľnosťou po jedle, nafukovaním, bolesťami hlavy a migrénami. Medzi bežné prejavy ochorenia žlčníka (väčšinou až pri výraznom oslabení tohto orgánu) patria žlčníkové kamene, zápaly žlčníka…

Na psychickej úrovni sa toto oslabenie prejavuje krátkymi a rýchlymi prejavmi zlosti, hystérie, vysielaní agresívnej energie a hnevu, ktorý môže byť aj potlačovaný. Žlčníkové kamene sú vlastne prejavom zhmotnenej zloby a agresie.

Za slabým žlčníkom sa tiež skrýva strach stáť si za svojimi potrebami a názormi, vyhýbanie sa konfliktom. Hromadenie týchto negatívnych emócií v sebe môže spôsobiť až žlčníkovú koliku. Nerozhodnosť a bojazlivosť taktiež poukazujú na oslabenú funkciu žlčníka.

Ako dostať žlčník opäť do rovnováhy

V prvom rade je veľmi dôležité, aby sme odľahčili nášmu tráveniu. Mali by sme výrazne obmedziť mastné a vyprážané jedlá a pokiaľ je to možné, počas celého mesiaca (hlavne pri žlčníkových problémoch) vynechať všetky živočíšne produkty vrátane mlieka.

Zdravie našich oči úzko súvisí so zdravím žlčníka a pečene je dôležité ich chrániť najmä v tomto jarnom pred studeným vetrom a silným jarným slnkom.

Na ozdravenie a posilnenie žlčníka je veľmi dôležité sa venovať nášmu duševnému zdraviu. Spokojnosť so sebou samým by malo byť tento mesiac na prvom mieste. Mali by sme sa naučiť s láskyplným pokojom a nadhľadom „tráviť“ názory a postoje druhých (najmä tie, ktoré nás môžu vnútorne rozladiť či znepokojiť alebo je pre nás náročné ich prijať). Musíme si uvedomiť, že názory druhých sú ovplyvnené ich vnímaním reality a nemusia byť s nami v súlade. Avšak je dôležité, aby sme sa ich naučili rešpektovať. Odporúčam emócie, ktoré cítime len pozorovať.  Pokiaľ nám nevyhovujú, treba ich pochopiť, prijať a premeniť na tie emócie, ktoré nám prinášajú radosť.

Potraviny, ktoré posilňujú žlčník

Z hľadiska stravy je marec veľmi vhodné obdobie na očistu nášho organizmu, nášho trávenia. Odporúčam, každé ráno vypiť nalačno teplú vodu s citrónom.  Je vhodné konzumovať teplejšie jedlá s kombináciou surovej zeleniny a postupne začleňovať do nášho jedálnička potraviny s osviežujúcim účinkom. Pomôžu žlčníku, pečeni a naším krvinkám.

Zo zeleniny je vhodné konzumovať všetko čo začína rásť ako napríklad: červená repa, žihľava, čakanka, púpava (korene a zelené listy), reďkvička, šaláty, kyslá kapusta a nakladaná kvasená zelenina (čalamáda, uhorky). Z obilnín je vhodné jesť bulgur, kuskus, pšenicu, špaldu, ryžu a žito a čokoľvek čo vyklíči. Medzi vhodné strukoviny patrí biela a červená fazuľa. Z húb by sme mali konzumovať najmä hlivu ustricovú (a všeobecne jedlá, ktoré sú prirodzene kyslé alebo zelené.

Na očistu organizmu nám pomôžu aj rôzne bylinné čaje, ktoré majú horkú chuť a sú močopudné ako napríklad: žihľava, ostropestrec mariánsky, citrónová voda + super zelené potraviny ako je chlorella, spirulina alebo zelený jačmeň. Okrem toho je dôležité, aby sme pili dostatočné množstvo vody, aby sa odpadové látky z tela rýchlo dostali von. Pokiaľ si chceme kúpiť čajové zmesi je vhodné, aby obsahovali bylinky ako: mäta pieporná, čakanka, list ostružiny, kvet nechtíka, koreň kurkumy, repík, jablčník či koreň omanu.

Pri problémoch so žlčníkom doporučujeme konzumovať ráno a večer namočené mandle (dlhodobo).

Ako môžme podporiť dráhu žlčníka s Tiande

  • Čaj Ostropestrec mariánsky: obsahuje byliny, ktoré sú súčasťou čaju majú priaznivý účinok na trávenie. Prispievajú k prirodzenej obranyschopnosti organizmu, podporujú trávenie, činnosť pečene, udržujú vyrovnanú hladinu cukru v krvi. Zároveň podporujú funkciu močových ciest, žlčníka, napomáhajú k duševnej rovnováhe a pokojnému spánku.
  • Telová soľ Zelený čaj: pomáha vylučovať toxíny a kyselinu močovú z tela, cez pokožku odchádza až 70% toxínov. Vhodné použiť v sprche miesto gélu, urobiť si krátku masáž od nôh smerom hore (aby sa rozprúdil lymfatický systém). Spevňuje pokožku a dodáva jej vitamíny.
  • Detoxikačné náplasti s extraktom levandule: pomáhajú vylučovať z tela, parazity, ťažké kovy, toxíny a obnovujú tok energie v tele. Zvyšujú našu imunitu, odstraňujú únavu, spomaľujú rast vírusov a baktérií. Vhodné používať aj pri prechladnutí ako podporná liečba. Levanduľový extrakt, podporuje spánok a uvoľňuje pocit ťažkých nôh. Lepia sa na chodidlá po 21:00 hod. večer. Na jednu kúru budeme potrebovať 7-10 ks.
  • Kúpeľ na nohy s esenciou čajovníka a s výťažkom zo zeleného čaju: účinný prostriedok pre odstránenie únavy a pocitu ťažkých nôh. Zmäkčuje a vyživuje pokožku chodidiel, uvoľňuje nohy a následne celé telo. Vďaka morskej soli pomáha vyplavovať z tela toxíny.

„Vnímajme s láskou všetky prekážky a berme ich ako výzvy a život ako hru. Všetko čo sa deje v našom živote je iba príležitosť k nášmu rastu.“

Related Post

Ako sa správne starať o našu pleť a prečo je dôležité si robiť pravidelné peeling?Ako sa správne starať o našu pleť a prečo je dôležité si robiť pravidelné peeling?

Vedeli ste, že s pribúdajúcimi rokmi sa zloženie pleti mení? Postupne sa vytráca prirodzená vlhkosť a spomaľuje sa produkcia kolagénu v pokožke? To zapríčiňuje zmeny v štruktúre pleti, znižuje jej elasticitu a