e-tiande Magazín Tipy a návody,Užitočné informácie Ako predídeme zápalu močového mechúra

Ako predídeme zápalu močového mechúra

Ako predídeme zápalu močového mechúra

Január je obdobím nových začiatkov, ideály čas na stanovenie nových cieľov či predsavzatí. Je to mesiac zvyčajne veľmi tuhej zimy, kedy príroda spí, naberá silu a energiu pred príchodom jari. Preto by sme si mali vziať z prírody príklad, to znamená: viac oddychujme, dlhšie spíme a nazerajme do svojho vnútra (relaxácia, meditácia) a pomaly naberajme nové duševné a fyzické sily.  Nájdime si na seba aspoň raz za týždeň čas, urobme si relax pri krbe s dobrou knihou v ruke a šálkou horúceho čaju. Ak nemáme krb ako alternatíva nám poslúži vonná sviečka či aroma-lampa. Zima je obdobím veľkého Jinu, vládne jej element vody a teda môžeme pociťovať nedostatok energie. Práve preto sú momentálne najcitlivejšími orgánmi v tele: močový mechúr (v januári) a ľadviny (vo februári).

Močový mechúr je orgán, kde sa zhromažďuje moč tesne pred tým, než ho vylúčime z nášho tela.

Moč produkujú ľadviny a je to tzv. odpadová voda. Zdravý moč má svetlo žltú až priesvitnú farbu, čo znamená, že naše telo je dostatočne hydratované. Naopak, ak má náš moč tmavo žlté, alebo hnedé zafarbenie, môže to signalizovať, že máme nedostatok tekutín, alebo máme v našom tele skrytý zápal.

Prejavy oslabeného močového mechúra

Medzi najčastejšie prejavy oslabenia tohto orgánu patrí: zápal močovodov a močového mechúra (cystitída), rôzne mykózy, zúženie močovodov a močovej trubice, až po vážnejšie ochorenia. Prejavy oslabeného močového mechúra sú typické – pálenie, časté chodenie na toaletu, bolesť pri močení a v podbrušku (častejšie sú na zápalové procesy náchylné ženy). Medzi ďalšie prejavy oslabenia patria studené ruky a nohy (je dôležité ich udržiavať v teple), časté nočné močenie, zápaly stredného ucha, nočné mory a pomočovanie u detí (je to tzv. spodný plač dieťaťa = tlak zo strany rodičov alebo školy), bolesti chrbta, najmä v bedrovej a krčnej časti chrbtice a tiež problémy s kosťami.

Vždy musíme myslieť na to, že každá choroba má svoju emocionálnu príčinu. Čo sa týka močového mechúra, príčina jeho oslabenia či problémov spočíva v ľpení na starých názoroch, strachu z uvoľnenia a skrytých slzách. Zápal a bolesť močového mechúra symbolizuje naše ukryté slzy a krivdy, ktoré úzko súvisia s našimi vzťahmi. Naučme sa zbaviť všetkého starého a vyjadrujme, resp. dávajme svoje vnútorné pocity na povrch, tie príjemné aj tie nepríjemné.

  • Ako ho môžeme dostať do rovnováhy?

Najdôležitejšie je pravidelne dopĺňať do organizmu dostatok tekutín (napr. filtrovanú vodu a bylinkové čaje), pretože je dôležité močový mechúr pravidelne preplachovať. Ďalej je dôležité vynechať všetky umelo sladené vody, sladké výrobky (cukrovinky) a cukor, pretože cukor nám zabraňuje odplavovať choroboplodné baktérie z tela. Môžeme taktiež použiť éterické oleje na uvoľnenie a posilnenie tejto oblasti ako je rozmarín, borovica, šalvia alebo eukalyptus a pravidelne robiť masáže podbruška.

Zmyslovým orgánom močového mechúra sú uši, preto je dôležité ich chrániť pred vetrom a chladom. Potreba močenia je vlastne potreba uvoľniť nahromadený tlak (tekutinu). Pokiaľ sa na to pozrieme z hľadiska psychiky, ide o potrebu naučiť sa uvoľniť emócie, ktoré nám spôsobujú vnútorný tlak. Ide o emócie ako je strach, podráždenosť, hnev, neschopnosť sa presadiť (najmä u detí) či pocit neslobody. Emócie je dobré, ak ich uvoľníme jemne jemne, bez afektu a zlosti. Nezabúdajte na pravidelný  spánok min. 8 hodín denne. 

  • Potraviny, ktoré nám pomáhajú posilniť močový mechúr
pozadie moč. mechur.jpg

Ako sa hovorí „zima je plnom prúde“ a my potrebujeme zohriať náš organizmus. Strava, ktorú v januári konzumujeme, by mala byť bohatšia na tuky. Je vhodné zaradiť do nášho jedálnička viac potravín, ktoré majú slanšiu chuť a vynechať (obmedziť) jednoduché cukry. Pri zápaloch močového mechúra je vhodné dopĺňať vitamín C v prírodnej forme, ktorý pomáha okysličovať moč a tým pádom pomáha nášmu organizmu bojovať s choroboplodnými zárodkami. Preventívne môžeme užívať extrakty z brusníc (šťavy, čaje, sušené plody).

V januári je vhodné zahrnúť do nášho jedálnička viac strukovín napr. malé červené fazule, čierne sójové bôby a iné. Medzi vhodné obilniny patrí pohanka, ovos, krúpy a divoká ryža (natural). Z ovocia sú vhodné pečené jablká a ako najvhodnejšia zelenina je odporúčaná koreňová zelenina, kyslá kapusta, cesnak a cibuľa. Vnútorné teplo nám pomôžu doplniť zeleninové polievky alebo mäsový vývar (bez múky).

V tomto období sa odporúča vyhnúť sa citrusovým plodom a mliečnym výrobkom, pretože prinášajú do tela chlad a zahlieňujú organizmus (výnimkou je akútny zápal, vtedy je potrebné dopĺňať citrusy, aby sme posilnili imunitu a podporili rýchlejšie vylučovanie moču).

Močový mechúr môžme posilniť aj pravidelným pitím bylinných čajov napr. baza čierna, praslička (pomáha odstraňovať močové kamene), skorocel alebo breza. „Kalisia voňavá“ je veľmi účinná rastlina, ktorú často používame ako silný antioxidant a využívame ju pri liečbe ľadvín. Pomáha vylučovať z tela toxické látky, podporuje aj činnosť prostaty (u mužov).

  • Ako si môžeme pomôcť s kozmetikou tiande?
  • Bylinné vložka „Jemná starostlivosť: Ak sa liečite na zápal močových ciest, alebo iné podobné urologické problémy, používajte túto bylinnú vložku ako podporu vašej liečby. Pomôže znížiť riziko infekcie a vyhnúť sa opakovaným zápalom. Vnútorná fytonáplň s rastlinnými výťažkami má ochrannú funkciu, má antiseptické, diuretické a analgetické vlastnosti. Pôsobí proti baktériám, ktoré spôsobujú podráždenie, svrbenie a infekcie. Priaznivo pôsobí na organizmus ženy a jej intímne zdravie.

Odporúčaná kúra pri zápale či chronických problémoch: 10-12 dní ako prevencia stačí 5-7 dni. Vložky sú 24 hodinové.

  • Dámske hygienické vložky Aloe vera – prírodné antibiotikum. Intimky obsahujú extrakty z 19 druhov bylín a aloe vera. Vložky pomáhajú ako prevencia zápalu v intímnej oblasti a pri problémoch s močovým mechúrom sa odporúčajú ako prevencia. Môžu sa používať aj dlhodobo.
  • Bylinný čaj „Trávy Altaja“: Čajová zmes, ktorá podporuje činnosť močového mechúra a obličiek a pomáha pri zápalových procesoch obsahuje bylinky ako sú: breza, trubkavec tyčinkový, medvedica lekárska a zimozeleň.
  • Telové soli: Pomáhajú uvoľňovať náš organizmus, navodzujú pocit relaxu a pohody, odvádzajú toxíny z tela.
  • Detoxikačné náplasti: Odvádzajú toxíny z tela a pomáhajú sťahovať zápaly. Pri detoxikačnej kúre používajme náplasti minimálne 10 dní po sebe a vynechajme alkohol, kávu mastné jedlá a zvýšme príjem tekutín.

„Nedržme naše emócie vo svojom vnútri, dovoľme im voľne sa prejaviť, prečistiť. A hlavne – majme sa radi a hýčkajme sa naše telo sa nám poďakuje.“

Related Post