e-tiande Magazín Nezaradené,Užitočné informácie Mesiac december mesiac v ktorom treba posilniť hrubé črevo

Mesiac december mesiac v ktorom treba posilniť hrubé črevo

December je mesiacom pokoja, vianočnej atmosféry a obdobím, kedy sa viac ponárame do svojho vnútra.  Večer sa stmieva oveľa skôr a tma na nás môže pôsobiť trochu depresívne. Emócie prežívame hlboko v našom vnútri a dávame ich menej najavo. Je dôležité, aby sme ich mali pod kontrolou a navodili si príjemnú atmosféru.

Môžeme si uvariť dobrý čaj, zapáliť voňavú sviečku  alebo inhalovať éterické oleje v aromalampe. Taktiež odporúčam meditáciu, ktorá nám pomôže ponoriť sa do nášho vnútra. Predvianočné obdobie je ideálne na to, aby sme prehodnotili naše úspešné i neúspešné kroky za celý rok a stanovili si nové ciele.

Podľa TČM  je v decembri oslabené práve hrubé črevo, ktoré spolu s pľúcami patrí k elementu kov, zároveň je to posledný orgán nášho tráviaceho systému. Keďže má na starosti odvádzanie odpadových látok a toxínov z tela, je veľmi dôležité, aby tento orgán správne fungoval a nebol zaťažený. Z hľadiska psychiky je hrubé črevo „miestom“ podvedomia, všetky bloky a emócie, ktoré máme v našom podvedomí sa „schovávajú“ práve v hrubom čreve.

Prejavy oslabeného hrubého čreva

Oslabené hrubé črevo sa prejavuje najmä zápchou, hnačkou, alebo škvŕkaním v črevách či oslabením imunity. Patrí medzi orgány, ktoré sa starajú o našu imunitu (imunita v čreve tvorí až 70% celkovej imunity). Hrubé črevo úzko súvisí so všetkými sliznicami v tele, a preto časté nádchy, virózy aj krvácanie z nosa patria medzi príznaky jeho oslabenia a nerovnováhy. Zaujímavosťou je, že hrubé črevo je vlastne tzv. zmenšeninou nášho tela a stimuluje celý organizmus. Každý úsek stimuluje určitý orgán a pokiaľ je niektorý úsek v hrubom čreve zanesený, odráža sa to vo funkčnosti príslušného orgánu.

Hrubé črevo odovzdáva cez jeho stenu potrebné látky a živiny do tela. Čisté a zdravé hrubé črevo dáva telu vitamíny, vodu a soli, vyživuje náš organizmus. Pokiaľ je črevo zanesené dostavajú sa do krvi (tela) miesto živín odpadové látky (toxíny), ktoré nás oslabujú. Všetky nečistoty sú potom odvádzané z tela von cez pokožku (cez pokožku z tela odchádza až 70% toxínov) v podobne ekzémov, psoriázy, rôznych vyrážok a akné. Celkové prejavy „zaneseného“ čreva sú častá únava, podvýživa organizmu (aj u obezných ľudí), bolesti hlavy, migrény, bolesti v bedrovej oblasti chrbtice alebo herpesy na perách (najmä na spodnej strane). Z hľadiska emócií hrubé črevo najviac oslabuje silný zármutok a intenzívny stres.                                                                                                  

Očista na psychickej úrovni

Aby očista hrubého čreva bola dôkladná, je potrebné ju urobiť na fyzickej aj psychickej rovine. Po psychickej stránke je dôležité sa zamerať na naše emócie a začať venovať pozornosť najmä tým negatívnym. Je potrebné si uvedomiť, že všetky odpovede máme vo svojom vnútri a aby sme ich v sebe našli musíme sa „ponoriť“ do svojho vnútra.

Veľakrát sa stáva, že informácie a platné normy, ktoré prichádzajú k nám z vonku môžu byť príčinou našich negatívnych pocitov (zlyhania a omylov). Týmto vplyvom treba vyvarovať, pretože ak často mávame pocit, že zlyhávame, „zlyhávajú“ aj naše črevá. Je dôležité, aby sme vzali zodpovednosť za náš život do vlastných rúk a žili tak ako nás to teší. Nie tak ako to od nás očakávajú druhí, alebo celá spoločnosť. Pre rovnováhu hrubého čreva je potrebné opäť nájsť radosť zo života a vyhľadávať situácie, kde sa prežívame smiechradosť.

Očista na fyzickej úrovni

Spočíva v metódach, ktoré šetrne čistia naše črevo. Medzi najúčinnejší spôsob očisty hrubého čreva je dodržiavanie pravidelného pôstu (kedy pijeme iba vodu, resp. bylinné čaje) alebo odľahčovacie dni (kedy jeme iba ovocie, ryžu alebo pijeme ovocné/zeleninové šťavy). Ľahšia forma očisty je užívanie bylinnej ajurvédskej zmesi Triphalla, ktorá obsahuje 3 druhy sušeného ovocia, má jemne laxatívny účinok a zároveň dodáva črevám potrebné vitamíny. Zmes odporúčam užívať v kapsliach, pretože tie sa rozkladajú priamo v čreve. Dávkovanie vždy nájdete na príslušnom balení.

Potraviny, ktoré posilňujú hrubé črevo

Pre zdravé fungovanie hrubého čreva je dôležité pravidelne dopĺňať dostatok vlákniny, zeleniny, ovocia a vody, nekombinovať veľké množstvo surovín naraz v jednom jedle. Taktiež nezabúdajme dodržovať dostatočnú pauzu medzi jedlami. Pokiaľ to nerobíme, potrava v črevách sa hromadí, začína kvasiť, máme pocit nafukovania, únavy a je nám „ťažko“ (časté odgrgávanie, zastavenie vetrov).

Z obilnín je vhodné konzumovať ryžu, otruby, ovos alebo pohánku. Zo strukovín je vhodná červená šošovica a žlté sójové bôby. Zo zeleniny je potrebné zvýšiť konzumáciu cesnaku, ktorý je už dlho využívaný ako antiparazitikum, ďalej cibuľu, pór, zázvor, reďkvičku, kyslú kapustu alebo ružičkový kel. Z ovocia črevám dodajú najviac vitamínov jablká, hrušky, kokosové orechy a figy. Ďalej sú vhodné takmer všetky druhy rýb (dôležité je ich ochutiť zahrievajúcim korením).

Pomôžu aj vlašské orechy (pozor na množstvo sú horšie stráviteľné), jedlé gaštany, med alebo sušené lesné hríby. Medzi bylinky, ktoré podporujú trávenie patrí kmín, fenikel, aníz a zahrieva v menšom množstve aj muškátový oriešok (používať len malé množstvo). Pri hnačkách a podráždení čreva je vhodné piť pľúcnik lekársky, ktorý upokojuje črevnú sliznicu. Dôležité je, aby sme až do jari obmedzili mliečne výrobky a bielu múku, pretože vnášajú do tela chlad a zahlieňujú organizmus. Treba si dať na ne obzvlášť pozor, ak máme problémy s trávením. Na podporu peristaltiky čriev môžeme využiť indickú vlákninu tzv. psyllium či zelený íl.

Ako prečistiť a posilniť hrubé črevo s tiande produktmi

  1. Očista čreva pitím čaju Tibetský zber: Byliny, ktoré sú súčasťou zmesi majú priaznivé účinky na ľudský organizmus. Prispievajú k normálnemu tráveniu, normálnej funkcii dýchacieho ústrojenstva, podporujú imunitný systém, funkciu kardiovaskulárneho systému a močových ciest. Pomáhajú pri prečistení čriev šetrným spôsobom. Užíva sa 1 šálka denne cca hodinu po jedle. Očistná kúra trvá 1 mesiac.
  2. Používanie telových solí. Telové soli majú silný detoxikačný efekt, pretože cez pokožku odchádza až 70 % toxínov a soľ celkovo čistí organizmus od fyzických aj energetických balastov. Naše soli obsahujú 100% morskú soľ a éterické oleje, vhodné sú do sprchy (použitie namiesto sprchového gélu) alebo do vane na dlhší kúpeľ, resp. kúpeľ nôh v lavóri s horúcou vodou (min. 15 minút). Odporúčanie: telové soli nanášame na telo vždy od nôh smerom hore, aby sme rozprúdili lymfatický systém.

3. Používanie detoxikačných náplasti na nohy. Náplasti sa dávajú na noc okolo 9:00 hodiny večer a nechávajú sa do 8:00 hodiny rána. Náplasti z tela odstraňujú toxíny, ťažké kovy, parazity a iné odpadové látky. Počas kúry je dôležité zvýšiť príjem vody a vynechať kávu, alkohol, cigarety a ťažko stráviteľné jedlá.

4. Piť Zázvorový nápoj: posilní vašu imunitu a upokojí a podporí trávenie. V období prechladnutia a chrípok ochráni telo pred baktériami a vírusmi. Obsahuje zázvor, vitamíny: B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9, C, E a minerály ako je: vápnik, draslík, železo, zinok, horčík, fosfor, selén.

5. Užívať Funkčný komplex „Zlatý Amarant“. Funkčný komplex „Zlatý amarantový olej“ sa skladá zo 100% prírodného oleja z amarantových klíčkov. Predstavuje nevyčerpateľný zdroj prospešných látok pre organizmus. Má antikarciogénne, antimikrobiálne a antimykotické účinky. Obsahuje Polynenasýtenú mastnú kyselinu linolovú, ktorá prispieva k očiste organizmu od škodlivých látok a toxínov. Vitamín E: chráni bunkové membrány pred oxidačným poškodením, má priaznivý vplyv na obranyschopnosť organizmu. Vitamín A: prispieva k regenerácii tkaniva a stimuluje imunitný systém.

Obdarúvajme ostatných aj samých seba nádejou, láskou, pokorou.“

Related Post