e-tiande Magazín Užitočné informácie AUGUST – mesiac termoregulácie tela

AUGUST – mesiac termoregulácie tela

 

Všetky z nás chcú byť nielen krásne, ale aj zdravé a preto je vždy dôležité sa správne o seba starať. Na naše zdravie vplývajú rôzne aspekty ako napr. slnečné svetlo, čistá a kvalitná voda, vzduch, mesiac a iné. Z hľadiska tradičnej čínskej medicíny každý mesiac v roku vplýva na iný orgán v tele, na ktorý sa treba v tomto čase viac zamerať, aby nedochádzalo k jeho oslabeniu. Ak porozumieme jednotlivým cyklom, lepšie porozumieme aj sami sebe. August je mesiac, ktorý ovplyvňuje našu termoreguláciu tela. August je teplým letným mesiacom,  kedy si užívame vodu, relax, dovolenky, teplé a voňavé večery, posedenia s priateľmi, pohyb vonku, a vrchol leta. Stále ešte prevláda element ohňa, ktorý bude postupne prechádzať do elementu zeme.  Dominuje červená farba, vášnivé emócie  a temperament sa postupne upokojujú do zemitej úrovne oranžových a žltých farieb, harmónie a rovnováhy tela a duše. V auguste nie je najohrozenejší iba jeden orgán, ale celý systém a ide o termoreguláciu tela. Ako včas spoznáme, že naša telesná teplota nie je v poriadku a ako nastavíme na správnu rovnováhu?

Telesná teplota človeka počas dňa mierne kolíše a pohybuje sa od 35,8 °C do 37,3 °C v závislosti od fázy dňa a vonkajších teplotných vplyvov. Tato priemerná teplota teda zaručuje správne fungovanie všetkých telesných orgánov, systémov a potrebných reakcií. Poznáme dva základné typy termoregulácie tela:

  1. nervový (potenie a triaška)
  2. hormonálny (hormóny štítnej žľazy a nadľadviniek).

Problémy termoregulácie môžu mať vnútornú alebo vonkajšiu príčinu. Vnútorná príčina spočíva v prebytku alebo nedostatku telesnej teploty, čo zvyčajne vyústi do ochorenia tela. Vonkajšia príčina spočíva v pôsobení tepla, chladu a fyzickej aktivity na náš organizmus. Pokiaľ klesne telesná teplota pod 35°C sme podchladení a pokiaľ vystúpi nad 37 °C sme naopak prehriati, čo môže byť zapríčinené vplyvom obranyschopnosti tela v rámci nejakého ochorenia alebo vplyvom vysokých letných teplôt.

Čo sa týka mesiaca august na jeho začiatku sa telo viac prehrieva a na konci mesiaca nám už naopak môže byť väčšia zima. Ako teda spoznáme, že naša teplota nie je úplne v poriadku? Všeobecne by sa dalo povedať, že sa necítime akosi „vo svojej koži“. Ten pocit poznáme veľmi dobre. Niekedy máme dni, kedy máme tzv. husiu kožu a inokedy sa zas trasieme od zimy a najradšej by sme sa zabalili do deky, dali si teplé ponožky, sveter a horúci čaj do ruky. Inokedy máme pocit slabosti točí sa nám hlava, je nám na omdletie, potíme sa, bolí nás hlava a môže dôjsť až ku zvracaniu. Pokiaľ je nám veľmi horko naše telo nám dáva najavo jasný signál, že potrebuje ochladiť a to na fyzickej aj duševnej úrovni.  Niekedy s výkyvmi našej telesnej teploty nesúvisia ani vnútorné ani vonkajšie fyzické faktory, ale prejavy nášho vnútorného rozpoloženia. Častý pocit zimy, chladu je signálom, že nám v živote chýba radosť, prijemné situácie alebo osoby. Vtedy je potrebné si začať viac veriť a veriť svojím pocitom, ktoré nás prirodzene vedú po našej ceste životom. Pokiaľ naopak pociťujeme neustále zvýšenú teplotu a horúčavu v tele je potrebné sa zastaviť, nadýchnuť sa a vydýchnuť všetky emócie hnevu, zlosti a napätia. Netreba príliš „tlačiť na pílu“ životných udalostí, je potrebné aby sme sa naučili nechávať všetkému voľný priebeh a radovali sa z maličkosti, boli pokojní a mali radi samých seba a svet vôkol nás.

 

Ako udržať správnu termoreguláciu tela

Udržať správnu termoreguláciu tela pomáha otužovanie, striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou a aj v letnom období je doporučené navštevovať saunu a mať stály pohyb. Vždy keď to bude možné, je potrebné, aby sme svoj voľný čas trávili vonku v prírode a čerpali do seba letnú energiu, hýbali sa, športovali, tancovali a pod, aby sa rozprúdila naša energia. Pokiaľ sa stane, že sa prehrejeme na slnku, je dôležité si dopriať oddych v chladnejšej miestnosti, tichu a odpočívať. Taktiež je dôležité piť dostatok vody (nie veľmi studenej) alebo ovocné, zeleninové šťavy, či čaje.

Na relax a uvoľnenie môžeme použiť aj éterické oleje ako je mäta, citrón, levanduľa alebo verbena.

Na zachovanie rovnováhy môžeme konzumovať určité potraviny, ktoré nám k nej dopomôžu. Vzhľadom na to, že august je mesiac, kedy potrebujeme ochladzovať náš organizmus a dopriať im v horúcich dňoch aj potrebný relax, je potrebné aby sme trochu odľahčili náš jedálniček a konzumovali výhradne čerstvé potraviny, poprípade ľahko tepelne upravené a najmä jedli veľa zeleniny a ovocia (ideálne lokálne), ktoré nás prirodzene ochladzujú.

Doporučené sú najmä červené, oranžové melóny, citrusy, letné jablká, ostružiny, maliny, broskyne, rôzne ovocné smoothie a šťavy. Zo zeleniny je ideálna cuketa, baklažán, uhorky, paradajky, brokolica, kel, surový petržlen, reďkovky, morské riasy, čakanka, fazuľky, špenát, zelený šalát a rôzne kombinácie ich štiav.  Počas horúcich dní si môžeme taktiež dopriať zakysané mliečne výrobky, ako je kozí kefír alebo kvalitný domáci jogurt.  Medzi obilniny, ktoré ochladzujú patrí jačmeň, žito, ryža, kukurica. Zo strukovín je to najmä sója, mungo fazuľky a klíčky. Mäso je doporučené počas horúcich dní vynechať úplne resp. ho nahradiť rybou alebo morskými plodmi v podvečerných hodinách. Je tiež dôležité, aby sme dbali na dostatočný prísun minerálov ako je sodík, vápnik, horčík, zinok a draslík. Najdôležitejším bodom je však dodržovať pitný režim, najideálnejšia je voda alebo voda s citrónom, mätou alebo ovocím. Z čajov je doporučené piť mätový, žihľavový, medovkový, šalviový, rooibos alebo zelený čaj. Vzhľadom na to, že termoregulácia tela je úzko spätá s činnosťou pečene a lymfatického systému je taktiež vhodné dopriať si čaje, ktoré posilňujú jej činnosť.

Z ponuky produktov Tiande odporúčam Bylinný čaj s pestrecom mariánskym, ktorý môžete zakúpiť tu, alebo Bylinný čaj „Tibetský zber“, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Okrem čajov nám k ochladeniu tela a regulácií telesnej teploty taktiež môžu pomôcť telové soli, na letné obdobie sú vhodné najmä Telová soľ s kryštálmi z Mŕtveho mora, Telová soľ „Zelený čaj“Telová soľ s morskými riasami.

Doprajte si toľko voľna a radosti, koľko len môžete a užívajte si krásy leta aj s našou kozmetikou Tiande.

 

Related Post

Ako sa správne starať o našu pleť a prečo je dôležité si robiť pravidelné peeling?Ako sa správne starať o našu pleť a prečo je dôležité si robiť pravidelné peeling?

Vedeli ste, že s pribúdajúcimi rokmi sa zloženie pleti mení? Postupne sa vytráca prirodzená vlhkosť a spomaľuje sa produkcia kolagénu v pokožke? To zapríčiňuje zmeny v štruktúre pleti, znižuje jej elasticitu a